Każdy zabieg medycyny estetycznej wiąże się z innymi ścisłymi wytycznymi. Właściwe wymogi, wskazówki i porady poznasz pod koniec konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej i dobraniu zabiegu do efektu, jaki chcesz osiągnąć. Istnieją jednak pewne wspólne elementy dla zabiegów estetycznych, które warto poznać od razu – jeszcze przed pierwszą wizytą w gabinecie medycyny estetycznej. O jakie elementy chodzi? Jak przygotować się do zabiegu medycyny estetycznej? Sprawdź!
Zabiegi na twarz – u kosmetyczki czy lekarza?
Zabiegi medycyny estetycznej i inne usługi kosmetologiczne oraz kosmetyczne można znaleźć w placówkach różnego rodzaju. Przede wszystkim są to gabinety kosmetyczne, w których przyjmują kosmetyczki i kosmetolodzy, oraz gabinety medycyny estetycznej, które najczęściej prowadzą lekarze medycyny estetycznej, ale w których pracują także kosmetolodzy.
Wiedza specjalistów nie jest jednakowa, ponieważ każdą z profesji różni ścieżka edukacyjna, zakres programu nauczania i długość zdobywania wiedzy. Nie oznacza to jednak, że jeden specjalista jest “lepszy”, a drugi “gorszy”. Wszystko zależy od jakości ukończonych szkół i kursów, a także od tego, w jakiej sprawie zgłasza się do niego pacjent. Przykładowo proste zabiegi medycyny estetycznej, bez używania skalpela, może wykonać doświadczony kosmetolog. Z kolei chirurgiczne usunięcie znamienia lepiej powierzyć wykwalifikowanemu lekarzowi medycyny estetycznej.
Zanim wybierze się gabinet medycyny estetycznej, dobrze sprawdzić, jacy eksperci przyjmują w placówkach znajdujących się w okolicy. Na stronie gabinetu powinien być opis specjalistów wraz z ich tytułami, ukończonymi szkołami. Warto również wpisać nazwiska w wyszukiwarkę i przeczytać opinie klientów.
Zapamiętaj!
- Lekarz medycyny estetycznej jako jedyny ma kwalifikacje do pomocy medycznej w razie powikłań podczas lub po zabiegu estetycznym. W trakcie zabiegu może podać leki, a po zakończeniu procedury wypisać receptę na kolejne. Kosmetyczka ani kosmetolog nie mogą podawać leków.
- Kosmetolog czy technik usług kosmetycznych nie są zawodami medycznymi.
- Jeżeli producent konkretnego preparatu określił w opisie, iż może go używać wyłącznie lekarz, zabiegu medycyny estetycznej nie mogą się podjąć kosmetyczka ani kosmetolog.
Zabiegi kosmetyczne – oczekiwania pacjenta
Kiedy już wybierzesz gabinet medycyny estetycznej i specjalistę, któremu powierzysz swoje ciało, powinieneś pomyśleć o celu, w jakim chcesz umówić się na wizytę. Nie bez powodu wymieniamy ten krok dopiero po wyborze gabinetu. Wielu pacjentów popełnia błąd i przychodzi do kliniki medycyny estetycznej z chęcią zapisania się na konkretny zabieg estetyczny. Nastawiają się, że właśnie tej procedurze zostaną poddani i uzyskają najlepszy efekt.
Błąd polega na tym, iż tylko specjalista medycyny estetycznej jest w stanie ocenić, czy dany zabieg estetyczny zrealizuje cel pacjenta. Na skuteczność wpływają m.in. wiek, płeć, kondycja organizmu, przebyte i obecne choroby, przebyte zabiegi medycyny estetycznej, tryb życia, dieta, stosowanie używek. Nierzadko okazuje się, że specjalista medycyny estetycznej doradza inny zabieg niż ten, na który pacjent się nastawił. Właśnie dlatego przed pierwszą wizytą w gabinecie należy zastanowić się nad celem – efektem, jaki chce się osiągnąć – nie zaś samodzielnie dobierać procedurę.
Zapamiętaj!
- Zastanów się i zapisz na kartce, jaki cel chcesz osiągnąć, czyli jak chciałbyś wyglądać po wykonaniu zabiegu medycyny estetycznej.
- Podczas wizyty powiadom specjalistę, w jakim czasie chcesz osiągnąć efekt. Może się okazać, że preferowany rezultat nie jest możliwy w tak krótkim czasie. Jeżeli za tydzień, dwa lub nawet miesiąc masz wesele i chcesz wyglądać olśniewająco, być może będzie trzeba wykonać zabieg lżejszy i mniej efektowny albo w ogóle zmienić rodzaj zabiegu.
- Zdobądź podstawową wiedzę o zabiegach medycyny estetycznej oferowanych w gabinecie, który wybrałeś. Warto mieć wstępne rozeznanie, by wiedzieć, której procedury na pewno się nie chce (np. nakłuwania igłą), a którą się preferuje (np. wykorzystanie lasera).
Zabiegi medycyny estetycznej – cena
Podczas gdy zabiegi chirurgii estetycznej zazwyczaj są jednorazowe i dają trwały efekt, pozostałe zabiegi medycyny estetycznej traktuje się jako krótszy lub dłuższy proces. Przykładowo korekcja powiek górnych i dolnych daje rezultat stały. Inaczej jest w przypadku zabiegów kwasem hialuronowym, które należy wykonywać cyklicznie, ponieważ kwas hialuronowy naturalnie znika z organizmu i dla podtrzymania efektu niezbędne jest uzupełnianie.
Zróżnicowanie długości utrzymania efektu zabiegów medycyny estetycznej sprawia, że różnią się cenami. Koszt zabiegu jednorazowego zazwyczaj jest wyższy niż koszt cyklicznego, ale za to płaci się tylko raz. Jeszcze przed pierwszą wizytą powinieneś się zastanowić, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na usługę teraz oraz w przyszłości, jeśli będziesz chciał podtrzymywać rezultat.
Zapamiętaj!
- Powiadom specjalistę medycyny estetycznej, jaki budżet przygotowałeś na zabiegi estetyczne. Dzięki temu zaproponuje Ci najkorzystniejszy rodzaj zabiegu, a następnie rozpisze optymalny cykl powtarzania procedury.
Pierwszy zabieg kosmetyczny czy kolejny?
Czasem na wybór odpowiedniej procedury i rokowania skuteczności wpływa to, czy pacjent będzie korzystał z zabiegu medycyny estetycznej po raz pierwszy, czy może kolejny. Powinieneś wypisać na kartce wszystkie rodzaje zabiegów kosmetycznych, jakie miałeś wykonywane w danej partii ciała. Najlepiej, jeśli pamiętasz nazwy wykorzystanych środków i skuteczność każdego z nich. Na podstawie przeszłych doświadczeń specjaliście będzie łatwiej dobrać procedurę.
Zapamiętaj!
- Przygotuj na kartce listę zabiegów medycyny estetycznej, jakim byłeś poddawany do tej pory. Zanotuj nazwy preparatów i urządzeń, które zostały zastosowane.
- Przypomnij sobie, jakie efekty dały zabiegi estetyczne, których dokonałeś. Byłeś z nich zadowolony? A może wystąpiły reakcje alergiczne lub powikłania?
- Zanotuj, kiedy były wykonywane zabiegi medycyny estetycznej. Może się okazać, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by wykonać zabieg kosmetyczny tego samego rodzaju i trzeba albo poczekać, albo wypróbować inny, łagodniejszy.
- Jeżeli nie pamiętasz szczegółów poprzednich zabiegów estetycznych, skontaktuj się z kliniką medycyny estetycznej, w której je wykonałeś.
Konsultacja zdrowotna poprzedzająca zabiegi w salonie kosmetycznym
Profesjonalista wykonujący zabiegi medycyny estetycznej nigdy nie pozwoli sobie na umówienie zabiegu bez wcześniejszej konsultacji z pacjentem. Choć zabiegi kosmetyczne mają lekki przebieg i czasem nawet nie wymagają ingerencji w ciało, muszą zostać dobrane do pacjenta pod względem jego stanu zdrowia i kondycji organizmu.
Konsultacja medyczna jest także właściwym momentem na zadanie własnych pytań. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czegoś nie rozumiesz, coś nie jest dla Ciebie jasne – nie bój się o tym powiedzieć. Specjalista jest dla Ciebie.
Zapamiętaj!
- Na konsultację ze specjalistą medycyny estetycznej wybierz się z gotowymi listami: obecnych i przebytych chorób, wykonanych zabiegów chirurgicznych w danej partii ciała, alergii, przyjmowanych leków i suplementów.
- Powiadom lekarza medycyny estetycznej, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią bądź poddajesz się terapii medycznej.
Zabiegi medycyny estetycznej – przygotowanie
Każdy zabieg medycyny estetycznej wymaga innego przygotowania – konkretne wskazania poznasz na konsultacji ze specjalistą medycyny estetycznej. Natomiast do najpopularniejszych, wspólnych dla wielu zabiegów należą:
- odstawienie wybranych leków i suplementów diety – np. aspiryny, leków wydłużających czas krzepnięcia,
- odstawienie używek: alkoholu, papierosów, czasem także kawy,
- zmiana diety na zdrową – kiedy środek wypełniający (np. osocze) ma zostać pobrany z ciała pacjenta,
- unikanie ekspozycji na promienie słoneczne miejsca zabiegu,
- zaprzestanie wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych,
- wykonanie badań krwi wskazanych przez lekarza medycyny estetycznej podczas konsultacji.
Zabieg medycyny estetycznej – przed i po
Zabieg na twarz wymaga przyjścia w dniu wykonywania procedury bez makijażu, z kolei zabiegi na ciało – nieużywania balsamów, kremów, olejków w danym miejscu. Przed rozpoczęciem procedury lekarz medycyny estetycznej może zastosować miejscowy środek znieczulający, np. w postaci kremu. Sam oczyści i odkazi miejsce zabiegowe.
Po zabiegu medycyny estetycznej należy ściśle stosować się do wskazań specjalisty, m.in.:
- unikać wystawiania miejsca zabiegowego na działanie promieni słonecznych,
- powstrzymać się od przyjmowania używek,
- nie wykonywać intensywnych ćwiczeń i gwałtownych ruchów – np. po zabiegu chirurgii estetycznej,
- nie wykonywać makijażu ani nie balsamować ciała – specjalista zabezpieczy skórę właściwymi preparatami,
- nie korzystać z masaży, sauny ani solarium,
- nie podrażniać miejsca zabiegowego – nie dotykać, nie pocierać,
- nie stosować kosmetyków z silnymi substancjami aktywnymi,
- pić dużo wody.
Po zabiegu medycyny estetycznej mogą wystąpić tymczasowe niedogodności takie jak zaczerwienienie lub zasinienie, delikatne krwawienie (np. po mikronakłuwaniu), opuchlizna, ból, pieczenie lub szczypanie, siniaki i krwiaki. Są to naturalne reakcje ciała, które przechodzą – w zależności od rodzaju – do 24 godzin, tygodnia lub dwóch (np. grudki po powiększaniu ust kwasem hialuronowym). Można stosować łagodne środki przeciwbólowe.
Wybierz profesjonalistów i osiągnij zamierzone efekty bezpiecznie. Zapraszamy na pierwszą konsultację w gabinecie medycyny estetycznej Jakubowska Esthetic!