Komórki od wielu lat pomagają pacjentom klinik różnych specjalizacji w walce o zdrowie, a także o atrakcyjny wygląd. Również w medycynie estetycznej przeszczep komórek macierzystych jest jednym z najpopularniejszych zabiegów. Cechuje się wysoką skutecznością i minimalnym ryzykiem powikłań. Dowiedz się, czym są komórki macierzyste i dlaczego przeszczep komórek macierzystych jest tak bardzo skuteczny i bezpieczny zarazem.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste są to wyspecjalizowane komórki, które zawierają czynniki wzrostu. Cechują się one zdolnościami regeneracyjnymi – redukują stany zapalne w miejscu ich podania. Jednak największą zaletą komórek macierzystych jest ich zdolność do „zajmowania miejsca” komórek, których nie udaje się już „naprawić”. Komórki macierzyste coraz częściej wykorzystywane są w ortopedii, gdzie podane do stawu kolanowego czy biodrowego, w znaczący sposób wpływają na jego stan. Komórki macierzyste zastępują zniszczone w wyniku zwyrodnienia bądź kontuzji komórki bez konieczności wstawiania endoprotezy. Oczywiście w części przypadkach nadal konieczne jest przeprowadzenie inwazyjnej operacji, jednak dla wielu pacjentów przeszczep komórek macierzystych jest szansą jej uniknięcia. Komórki macierzyste mają także zastosowanie w neurochirurgii (leczenie dyskopatii), okulistyce, ginekologii czy urologii.

Komórki macierzyste znajdują się między innymi w szpiku kostnym, który przeszczepiany pacjentom z białaczką i innymi chorobami nowotworowymi, ratuje im życie. W komórki macierzyste bogata jest również krew – a w zasadzie osocze bogatopłytkowe oraz fibryna. Wiele zabiegów anti-aging opiera się właśnie o te komórki macierzyste, które pozyskiwane są z krwi pacjenta, a następnie odwirowywane w specjalnej wirówce. Efekty wampirzego liftingu wiele pacjentek satysfakcjonuje, choć prawdziwą moc komórek macierzystych poznajemy dopiero, gdy do zabiegu wykorzystujemy komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej.

Przeszczep komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej

W wyniku wieloletnich, interdyscyplinarnych badań wykazano, że komórki macierzyste, które znajdują się tkance tłuszczowej, wykazują znacznie silniejsze właściwości regeneracyjne, a także o wiele większe zdolności różnicowania się w inne tkanki niż ta, z której zostały pobrane. Oznacza to, że komórki macierzyste z tłuszczu (mezenchymalne, ADSC) w większej liczbie „przekształcą się” w komórki skóry, gdy zostaną podane doskórnie. Komórki ADSC mogą różnicować się także w komórki tkanki kości czy ścięgien, dlatego swoje zastosowanie znajdują również w ortopedii, a także innych działach medycyny.

Trzeba przyznać, że komórki mezenchymalne już zrewolucjonizowały medycynę estetyczną, czyniąc z przeszczepu komórek macierzystych zabieg niezwykle skuteczny. Dzieje się tak, ponieważ z jednej strony zdecydowanie większa liczba komórek z tłuszczu różnicuje się w komórki skóry, niż ma to miejsce w przypadku komórek macierzystych z osocza lub fibryny. Ponadto większa liczba komórek macierzystych pobranych z tłuszczu zawiera cenne czynniki wzrostu, dzięki którym możliwa jest zamiana „starych i zużytych” komórek w „nowe” komórki skóry. Dodając do tego jeszcze silniejsze właściwości przeciwzapalne komórek ADSC, komórki macierzyste z tłuszczu stają się „produktem”, który wyjątkowo skutecznie radzi sobie ze zmarszczkami i innymi oznakami starzenia i zmęczenia.

Przeszczep komórek macierzystych – zabiegi anti-aging

Komórki macierzyste wykorzystywane są między innymi do zabiegów anti-aging. Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu cieszy się coraz większym powodzeniem. Z jednej strony jest wysoce skuteczna i kompleksowa, z drugiej zaś bardzo bezpieczna. Swoją skuteczność zawdzięcza wcześniej wspomnianym właściwościom komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej, co przekłada się na kompleksowe działanie. Podane w wybrane partie twarzy i ciała, przyspieszają regenerację skóry, stymulując produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, zastępując „stare” komórki nowymi, a także redukując stany zapalne. Dzięki temu skóra po przeszczepie komórek macierzystych staje się bardziej sprężysta, gładsza, przebarwienia zostają zredukowane, a skóra odzyskuje zdrowy blask.

Komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej stanowią główny składnik preparatu, jaki podaje się pacjentom. Preparat ten więc w zdecydowanej przewadze składa się z materiału autologicznego, czyli pobranego od pacjenta (w przeciwieństwie do toksyny botulinowej czy kwasy hialuronowego). Dzięki temu nawet najbardziej wrażliwi na zabiegi pacjenci mają szansę skorzystać ze zdobyczy medycyny estetycznej.

Przeszczep komórek macierzystych w chirurgii plastycznej

Przeszczep komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej ma w medycynie estetycznej jeszcze jedno zastosowanie. Dzięki temu, że wszczepiany preparat, składający się przede wszystkim z autologicznego materiału, nie wchłania się i praktycznie nie zmienia swojego położenia, można wykorzystać go jako wypełnienie. To pozwala kształtować policzki, podbródek, ale także biust, pośladki, łydki czy ramiona. Pacjenci coraz chętniej decydują się na taki przeszczep komórek macierzystych, redukując nieestetyczne pozostałości po odchudzaniu, ciąży czy po prostu wzmacniając efekt wieloletnich ćwiczeń. Lipofilling Pure Graft jest zabiegiem bardzo skutecznym (w podanym miejscu zostaje od 80 do 90% preparatu) oraz znacznie bezpieczniejszym od wszczepiania implantów. Nie wymaga także długiej rekonwalescencji.

Przeszczep komórek macierzystych to zabieg skuteczny, o szerokim zastosowaniu, bezpieczny i niewymagający długiej i bolesnej kuracji. Dzięki temu przeszczep komórek macierzystych wybierany jest przez liczną grupę pacjentów klinik medycyny estetycznej. Również ja polecam go wielu swoim pacjentom, dostosowując możliwości zabiegu do indywidualnych oczekiwań każdego pacjenta. Zapraszam do kontaktu i na konsultację!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *