Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu

Komórkami macierzystymi pobranymi z tłuszczu wykonuje się nie tylko zbiegi lecznicze w ortopedii, ale także w medycynie estetycznej i chirurgii. Dzięki nim możemy między innymi powiększyć piersi, usta, wypełnić drobne zmarszczki. Wypełniaczem w takiej sytuacji nie jest preparat powstały w laboratorium, a tkanka naszego własnego ciała.

Jak wskazują badania, w tkance tłuszczowej jest prawie 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym. Tę tkankę, czy tego chcemy, czy nie, w mniejszym lub większym zakresie, posiada każdy z nas. Pobranie materiału nie wymaga specjalnych procedur. Nie wiąże się dla Pacjenta z dyskomfortem bólowym. Otrzymany materiał jest bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Wskazania do terapii komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej

W medycynie estetycznej terapia komórkami macierzystymi jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów anti-age. Dzięki niepowtarzalnym cechom komórek macierzystych, które znajdują się w tkance tłuszczowej, terapia taka doskonale radzi sobie z widocznymi oznakami zmęczenia i starzenia. Komórki macierzyste z tłuszczu (ADSC) rewitalizują komórki skóry, a w efekcie redukują przebarwienia i sprawiają, że skóra staje się jędrniejsza. Przeszczepiony tłuszcz wypełnia także zmarszczki. Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu polecana jest osobom, które chcą pozbyć się lub znacznie zmniejszyć widoczność zmarszczek, w tym kurzych łapek czy zmarszczek palacza i lwiej zmarszczki. Ponadto terapia komórkami ADSC poprawia jędrność skóry, czyni ją bardziej sprężystą – po zabiegu skóra odzyskuje promienny blask, a oznaki zmęczenia i starzenia znikają lub znacząco się zmniejszają.

Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu – wskazania

  • redukcja zmarszczek
  • wypełnienie bruzd i ubytków
  • redukcja blizn, w tym rozstępów
  • ujędrnienie
  • leczenie trudno gojących się ran (m.in. stopa cukrzycowa)

Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu – efekty

Pierwsze efekty widoczne są natychmiast po zabiegu. W pierwszej fazie może wystąpić lekka opuchlizna, czy zaczerwienienie miejsca podania komórek. Dyskomfort ten ustępuje po kilku dniach. Jeszcze lepszy rezultat widoczny jest po ok. 2 tygodniach, a poprawę stanu skóry obserwować można nawet do dwóch lat. Z jednej więc strony spektakularne efekty nie są widoczne natychmiast po wyjściu z kliniki, z drugiej jednak strony z dnia na dzień pacjenci odczuwają efekty przeprowadzonego zabiegu przez wiele miesięcy, a utrzymują one się znacznie dłużej. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ze względu na oczekiwania pacjenta lub rodzaj schorzenia, istnieje prawdopodobieństwo, że terapię będzie trzeba powtórzyć. Lekarz decyduje, jak szybko należy powtórzyć zabieg (o ile jest taka konieczność) i po jakim czasie można zdecydować się na inny zabieg na daną partię ciała.

Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu działa na skórę kompleksowo – w miejscu, gdzie została przeszczepiona tkanka tłuszczowa, redukowane są wszystkie niedoskonałości. Komórki skóry pod wpływem komórek macierzystych regenerują się, dzięki czemu „naprawiane” są wszelkie stany zapalne, a skóra staje się gładsza, bardziej promienna, bez przebarwień. Komórki macierzyste z tłuszczu wykorzystuje się również do wolumetrii twarzy – za ich pomocą poprawia się owal twarzy, dzięki czemu pacjent wygląda młodziej. Ponadto komórki macierzyste ADSC służą do powiększania piersi i pośladków, a także modelowania łydek. Terapia komórkami macierzystymi stosowana jest także w przypadku łysienia androgenowego i łysienia plackowatego.

Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu – korzyści

Terapia komórkami macierzystymi pobranymi z tkanki tłuszczowej jest zabiegiem skutecznym, a także bezpiecznym. Materiał, który podawany jest pacjentowi, pochodzi od niego samego, co niweluje ryzyko jego odrzucenia. Jest to więc rodzaj terapii polecany alergikom, u których podanie innych preparatów wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii lub całkowitego odrzucenia materiału. Ponadto przeszczep komórek tłuszczowych wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga hospitalizacji, a rekonwalescencja ogranicza się do unikania dużego wysiłku fizycznego przez 3 tygodnie po zabiegu i zmian opatrunków, jeśli istnieje konieczność ich założenia.

Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu – przebieg zabiegu

Pierwsza wizyta polega na omówieniu problemu, szczegółowym wywiadzie medycznym i dobraniu procesu leczenia.  Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z obszaru, gdzie występuje jej nadmiar. Następnie następuje odseparowanie z tkanki tłuszczowej komórek macierzystych, dzięki specjalnemu urządzeniu. Na koniec komórki macierzyste podawane są Pacjentowi w okolice, które wymagają regeneracji czy liftingu. Autologiczny preparat podawany jest pacjentowi za pomocą cienkiej igły (metoda mezoterapii) bądź kaniuli, jeśli regeneracji wymagają głębsze warstwy skóry. Zabieg, choć razem z mini liposukcją trwa do kilku godzin, jest praktycznie bezbolesny.

Najnowsza technologia pozwala w procesie mechanicznego przetwarzania tkanki tłuszczowej w sposób ograniczony wpływać na właściwości komórek macierzystych. Uzyskany w ten sposób preparat jest bardziej wartościowy od uzyskiwanego drogą enzymatyczną. Podczas tej samej wizyty wykonywany jest zabieg mini liposukcji, czyli pobierania tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym znajduje się jej najwięcej. Następnie tkanka we wspomnianym przed chwilą procesie pozbawiana jest komórek zapalnych i erytrocytów, a następnie podawana w wybrane wcześniej miejsce. Preparat po podaniu zostaje na swoim miejscu, dzięki czemu działanie koncentruje się na wybranej partii ciała. Pozostająca na miejscu przeszczepiona tkanka tłuszczowa z komórkami macierzystymi umożliwia także wykonywanie takich zabiegów, jak powiększanie piersi i pośladków.

Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu – przeciwwskazania

Mimo znacznie ograniczonej inwazyjności zabiegu, terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu nie może być przeprowadzona u każdego pacjenta. W trakcie wizyty kwalifikującej do zabiegu lekarz prowadzący przeprowadza szczegółowy wywiad. Niektóre leki, czy jednostki chorobowe mogą stanowić przeciwwskazanie do podjęcia tego rodzaju terapii. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

  • choroby przewlekłe o ciężkim przebiegu – nieuregulowana cukrzyca, nadciśnienie tętnicze
  • ciąża i karmienie piersią
  • choroby nowotworowe
  • problemy z krzepliwością krwi
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew

Terapia komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej w medycynie estetycznej

Terapię komórkami macierzystymi z tłuszczu stosuje się także w innych dziedzinach medycyny – w ortopedii, okulistyce, ginekologii, urologii, a nawet neurochirurgii. Skuteczne leczenie uszkodzonych ścięgien i więzadeł, choroby zwyrodnieniowej stawów, a nawet dyskopatii potwierdza, jak wysoce skuteczną metodą leczenia jest terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu.

Terapia komórkami ADSC jest skuteczniejsza od terapii osoczem bogatopłytkowym oraz fibryną bogatopłytkową. Lekarz podczas pierwszej wizyty pacjenta ocenia stan skóry i na podstawie wywiadu z pacjentem wskazuje zabieg, który będzie najkorzystniejszy. Pod uwagę brane są oczekiwania pacjenta względem efektów czy ilości powtórzeń terapii, ogólny stan zdrowia i oczywiście stan skóry pacjenta. Przedstawione zostają wszystkie korzyści poszczególnych zabiegów, również z uwzględnieniem kosztów terapii i na tej podstawie pacjent podejmuje ostateczną decyzję, który zabieg anti-age wybiera.

W przypadku postępujących procesów starzenia skóry zdecydowanie częściej zaleca się pacjentowi wykonanie przeszczepu komórek macierzystych z tłuszczu – efekt zabiegu nie tylko jest bardziej widoczny, ale także dłużej się utrzymuje. Możliwe jest to dzięki wielokrotnemu, niemal nieograniczonemu podziałowi komórek macierzystych ADSC. Dodatkowo komórki macierzyste pobrane z tłuszczu wyróżnia tropizm, a więc podążanie za uszkodzonymi komórkami lub takimi, które atakuje stan zapalny. Ponieważ przeszczepiony tłuszcz pozostaje na swoim miejscu (nie wchłania się i nie rozprasza), działanie komórek macierzystych i wytwarzanych przez nie czynników wzrostu wydłuża się i jednocześnie skoncentrowane jest na obszarze, który ma zostać zregenerowany. Wszystkie właściwości komórek macierzystych ADSC sprawiają, że już wiele dziedzin medycyny wykorzystuje komórki macierzyste z tłuszczu w leczeniu wielu schorzeń. Nieustanie trwają także badania nad innymi sposobami wykorzystywania komórek macierzystych ADSC. Prowadzone są one na szeroką skalę w kardiologii oraz diabetologii (leczenie komórkami macierzystymi z tłuszczu cukrzycy typu 2).

Dlaczego terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu jest tak skuteczna?

Komórki macierzyste z tłuszczu są komórkami mezenchymalnymi (MSCs), dlatego ich zastosowanie jest nieporównywalnie efektywniejsze od terapii osoczem czy fibryną bogatopłytkową. Wykazują one duże zdolności różnicowania się w inne tkanki. Oznacza to, że komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej mogą „przekształcać się” nie tylko w komórki tłuszczowe, ale także komórki tkanki chrzęstnej, kości, mięśni i komórki skóry. Istotnym dla skuteczności terapii komórkami macierzystymi pobranymi z tłuszczu jest fakt, iż znajduje się ich znacznie więcej niż w tej samej ilości osocza. Duża koncentracja sprzyja procesom regeneracji, tym bardziej, że wraz z komórkami macierzystymi przeszczepiane są także bardzo dobrze zachowane naczynia krwionośne podścieliska. To sprawia, że przeważająca część przeszczepionych z tłuszczem komórek macierzystych jest aktywowana, w wyniku czego dochodzi do intensywniejszych procesów regeneracyjnych.

Niepowtarzalne cechy komórek macierzystych, jakie znajdują się w tkance tłuszczowej, zawdzięczamy również nowoczesnej procedurze uzyskiwania preparatu, jaki podawany jest pacjentom. Tkanka tłuszczowa zostaje bowiem oczyszczona z erytrocytów i komórek zapalnych, a mechaniczne (a nie jak dawniej enzymatyczne) uzyskiwanie materiału zapewnia zachowanie wielu właściwości, które dawniej były zaprzepaszczane w wyniku obróbki pobieranego od pacjenta materiału. Cenne i unikatowe właściwości komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej zawdzięczamy w dużej mierze komórkom MUSE – są to komórki zdolne do różnicowania się w każdy inny typ komórek, a także wykazujące dużą przeżywalność.

Oprócz tego, że komórki macierzyste z tłuszczu mogą różnicować się w wiele innych rodzajów komórek, ogromne znaczenie dla skuteczności terapii ma ilość czynników wzrostu, jakie wydzielają komórki mezenchymalne. Czynniki wzrostu odpowiedzialne są stymulację komórek endogennych do regeneracji. Dzięki temu terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu przebiega na trzech płaszczyznach – niwelowanie stanów zapalnych, regeneracja uszkodzonych komórek oraz wypełnianie, które doceniane jest przez coraz szersze grono lekarzy medycyny estetycznej.

Skuteczna terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu

Terapia komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej opiera się o cenne i niepowtarzalne właściwości komórek mezenchymalnych oraz o nowoczesną technologię uzyskiwania autologicznego (pochodzącego od pacjenta) preparatu. Zabieg komórkami macierzystymi należy do najmniej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, jest bezpieczny i bardzo skuteczny. Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu przynosi wiele efektów jednocześnie – wygładza zmarszczki, wypełnia bruzdy, poprawia koloryt skóry, koryguje owal twarzy i opóźnia procesy zmęczenia. Przynosi także doskonałe rezultaty w usuwaniu blizn, również tych potrądzikowych oraz problematycznych rozstępów.

Terapia komórkami macierzystymi z tłuszczu sprawdza się także w leczeniu łysienia androgenowego i plackowatego. Lekarze wielu specjalizacji wykorzystują właściwości komórek macierzystych ADSC do leczenia nawet takich schorzeń, jak dyskopatia. Nowa technologia uzyskiwania preparatu zrewolucjonizowała także medycynę estetyczną – sięga po nią coraz więcej specjalistów, coraz częściej pytają o nią pacjenci klinik.

Do kliniki Jakubowska Esthetic zapraszamy wszystkich pacjentów, którzy szukają bezpiecznego i skutecznego sposobu na niedoskonałości skóry twarzy i całego ciała.