Cosmelan – zabieg na przebarwienia

Przebarwienia skóry to problem, który prędzej czy później zaczyna dotyczyć niemal każdego z nas. Pojawiają się one przede wszystkim na twarzy, dekolcie, ramionach i dłoniach, czyli miejscach, które najczęściej wystawiamy na działanie promieni słonecznych. Na powstawanie przebarwień wpływa nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, zmiany hormonalne, np. w czasie ciąży, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub po prostu uwarunkowania genetyczne.

 

Cosmelan – skuteczna terapia na przebarwienia

Przebarwienia powstają wskutek zaburzeń produkcji melaniny, czyli barwnika, który znajduje się w naszej skórze, a dokładniej melanocytach. Gdy z różnych względów produkcja melaniny jest wzmożona, zaczyna się ona gromadzić, tworząc nieestetyczne przebarwienia. Wiele przebarwień powstaje po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Ryzyko ich powstania jest tym większe, im częściej zapominamy stosować ochrony przeciwsłonecznej lub stosujemy ją za słabą. Na powstawanie przebarwień na skórze bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, a także osoby stosuje terapię hormonalną czy terapię z wykorzystaniem składników fotouczulających – retinol, psolareny (w selerze czy lubczyku), statyny (w lekach obniżających cholesterol), chinole w wielu roślinach czy składniki wielu antybiotyków.

Aby zmniejszyć ryzyko powstawania przebarwień należy stosować kosmetyki z filtrem UV, również zimą. Należy również pamiętać, by podczas opalania smarować się nimi kilkukrotnie, szczególnie po kąpieli w morzu czy jeziorze. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć powstawania przebarwień. Tym bardziej, że nie powstają one wyłącznie po ekspozycji na słońce. Na ratunek przychodzą zabiegi medycyny estetycznej, między innymi laseroterapia i Cosmelan.

 

Cosmelan – zabieg redukujący przebarwienia

Zabieg Cosmelan pozwala pozbyć się przebarwień i ‘plam’ na skórze. Terapia zawsze dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb Pacjenta i fototypu jego skóry. Cosmelan jest jednym z najmniej inwazyjnych zabiegów stosowanych obecnie w kosmetologii. Terapia jest praktycznie bezbolesna i minimalnie angażująca Pacjenta. Pacjenci doceniają skuteczność terapii Cosmelanem, małą inwazyjność, brak konieczności rekonwalescencji po zabiegu – w tym względzie Cosmelan ma przewagę nad laserem.

 

Cosmelan – wskazania do zabiegu

Cosmelan to zabieg, dedykowany osobom z przebarwieniami skóry. Dotyczy to zarówno przebarwień powstałych w wyniku nadmiernego opalania się, jak i przebarwień o podłożu hormonalnym, plam starczych, piegów i innych przebarwień skóry. Cosmelan to zabieg bezpieczny, a dzięki możliwości dostosowania go to każdego fototypu skóry, może z niego skorzystać praktycznie każdy pacjent. Ponadto Cosmelan doskonale radzi sobie z rozszerzonymi porami, zwężając je i regulując produkcję sebum. Wskazaniami do zabiegu są wszelkiego rodzaju przebarwienia i zmiany w kolorycie skóry.

Wskazania:

 • przebarwienia
 • piegi
 • plamy starcze
 • plamy posłoneczne
 • przebarwienia o podłożu hormonalnym

 

Cosmelan – zalety zabiegu

Najważniejszą zaletą zabiegu Cosmelan jest jego wysoka skuteczność. Pierwsze efekty widoczne są już po wykonaniu pierwszego zabiegu, jednak Cosmelan to zabieg, który wymaga powtórzeń. Dlatego tak ważna jest kontynuacja zabiegu, mimo zadowalających efektów już po pierwszej wizycie w gabinecie medycyny estetycznej. Ogromną zaletą tego zabiegu jest także jego bezbolesność oraz możliwość natychmiastowego powrotu do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Dobrą wiadomością jest również fakt, że zabieg Cosmelan można wykonywać o każdej porze roku – również wiosną i latem. Ponadto Cosmelan poprawia stan skóry – zwęża pory, reguluje produkcję sebum, co korzystnie wpływa przede wszystkim na cerę trądzikową, tłustą i mieszaną. Skóra po Cosmelan staje się widocznie młodsza.

Zalety:

 • wysoka skuteczność
 • bezbolesność
 • brak rekonwalescencji
 • dodatkowe korzyści z zabiegu – gładka i sprężysta skóra
 • możliwość wykonywania go przez cały rok

 

Cosmelan – efekty zabiegu

Terapia Cosmelan jest rozłożona w czasie, jednak efektów należy spodziewać się już tydzień po pierwszym zabiegu.  Na ogół u osób z ciemną karnacją plamy znikają po 8-10 dniach, a u osób z jasną karnacją redukcja plam widoczna jest między 8 a 21 dniem. W większości przypadków udaje się uzyskać 95% zmniejszenia widoczności przebarwień. Pełna kuracja trwa 3 miesiące i nie powinno się jej przerywać po zauważeniu pierwszych efektów.

Efektem zabiegu Cosmelan jest nie tylko znacząca redukcja przebarwień, ale także ogólna poprawa kondycji skóry – skóra staje się gładsza, bardziej promienna dzięki stymulacji produkcji kolagenu. Zredukowany zostaje także problem rozszerzonych porów i przetłuszczania się skóry.

Efekty:

 • 95% mniej przebarwień na skórze
 • unormowana produkcja sebum
 • mniej problemów skórnych, w postaci wyprysków czy trądziku
 • gładsza i jędrniejsza skóra
 • młodszy wygląd skóry

 

Cosmelan – przebieg terapii

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz oczyszcza twarz pacjenta płynem odtłuszczającym. Zabieg Cosmelan odbywa się dwuetapowo. W gabinecie lekarz nakłada pacjentowi na wybrany obszar skóry preparat Cosmelan. Maska, która powstaje na skórze z preparatu, pozostawiona jest na skórze na kilka godzin. Pacjent zmywa ją samodzielnie w domu po upłynięciu określonego przez lekarza czasu. Czas ten uzależniony jest od fototypu pacjenta. Bardzo ważne, by pacjent nie przerywał terapii, nawet jeśli efekty zabiegu będą w 100% satysfakcjonujące po pierwszej lub drugiej wizycie u lekarza. Zabieg Cosmelan musi być przeprowadzony w kilku etapach, by skutecznie przerwać hiperpigmentację.

 

Cosmelan – wskazówki po zabiegu

Niezwykle ważne jest doprowadzenie kuracji do końca, po jej zakończeniu konieczne jest stosowanie preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne z faktorem SPF 50. Po zabiegu u osób z cerą bardzo wrażliwą skórą może być zaczerwieniona, odczuwalne może być także jej napięcie i pieczenie, aby zminimalizować te dolegliwości, należy stosować kremy łagodzące.

 

Cosmelan – przeciwwskazania do zabiegu

Do każdego, nawet najmniej inwazyjnego zabiegu kosmetologii i medycyny estetycznej, istnieją przeciwwskazania. Cosmelan jest zabiegiem, cechującym się niewielką inwazyjnością, jest bezpieczny, należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach:

 • alergie skórne
 • ciąża i laktacja
 • leczenie pochodnymi wit. A
 • opryszczka
 • infekcje bakteryjne
 • infekcje wirusowe
 • skłonność do powstawania bliznowców
 • nadwrażliwość na światło

Cosmelan to zabieg skuteczny, bezpieczny, bezbolesny i niewymagający rekonwalescencji. Należy pamiętać o doprowadzeniu serii zabiegów do końca, zgodnie z zaleceniami lekarza. Po zabiegu pacjenci cieszą się nie tylko zdecydowaną redukcją przebarwień (ocenianą na poziomie 95%), ale także znaczną poprawą stanu skóry. Zapraszam na konsultację – po przeprowadzeniu badania oraz wywiadu, dobiorę najlepszy zabieg usuwający przebarwienia.