Wazektomia

Męska antykoncepcja

Wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów, to skuteczna i popularna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Podwiązanie nasieniowodów prowadzi do wywołania okresowej niepłodności. Po zabiegu nasienie nie zawiera plemników, nie ma wiec możliwości połączenia ich z komórką jakową, a w efekcie nie dochodzi do zapłodnienia.

SKUTECZNOŚĆ WAZEKTOMII

Badania wskazują, że skuteczność wazektomii jako zabiegu antykoncepcyjnego oscyluje w granicach 99%. Podwiązanie nasieniowodów nie powoduje żadnych utrudnień w życiu seksualnym, nie prowadzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu ani nie obniża libido. Jest też w pełni legalne.

Decyzja o wykonaniu wazektomii powinna być przemyślana. Na zabieg najczęściej decydują się mężczyźni w stałych związkach, którzy z rozmaitych powodów nie chcą mieć (więcej) dzieci. Podwiązanie nasieniowodów pozwala im w pełni czerpać przyjemność z życia seksualnego bez ryzyka niechcianej ciąży i konieczności ciągłego pamiętania o stosowaniu zabezpieczeń, przeważnie o niższej skuteczności. Częstokroć też mężczyźni, którzy poddają się wazektomii, chcą zwolnić swoje partnerki z obciążeń związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.  

JAK PRZEBIEGA ZABIEG WAZEKTOMII?

Zabieg podwiązania nasieniowodów trwa ok. godziny i należy do stosunkowo prostych i nieinwazyjnych. Przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe skóry moszny. Na specjalne życzenie pacjenta można dodatkowo podać środek uspokajający. Następnie lekarz wykonuje rozwarstwienie skóry, nacięcie i podwiązanie nasieniowodów, w efekcie czego dochodzi do przerwania ich drożności i blokady transferu plemników. Zabieg wykonuje się jednorazowo, a jego efekty są trwałe

Przez tydzień po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego. Powrót do aktywności seksualnej może nastąpić 1-2 tygodnie po zabiegu, jednakże pełne wyeliminowanie plemników z ejakulatu następuje dopiero po upływie 3 miesięcy, dlatego też do tego czasu należy stosować inne zabezpieczenia.

Żeby mieć 100% pewność, że zabieg wazektomii okazał się skuteczny i można bezpiecznie współżyć, po 3 miesiącach należy wykonać badanie nasienia.

CZY WAZEKTOMIA JEST ODWRACALNA?

Odwrócenie skutków wazektomii wymaga przeprowadzenia specjalistycznej i skomplikowanej operacji mikrochirurgicznej (rewazektomii), polegającej na ponownym połączeniu nasieniowodów i przywróceniu ich drożności.

Nawet to nie daje jednak pełnej gwarancji odzyskania płodności. Badania wskazują, że skuteczność rewazektomii wynosi ok. 80-90%, a szansa powodzenia zabiegu maleje wraz z czasem, jaki upłynął od wykonania wazektomii.

Decyzja o poddaniu się zabiegowi podwiązania nasieniowodów powinna być więc gruntownie przemyślana, gdyż istnieje ryzyko, że w 1 na 5 przypadków wykonanie wazektomii doprowadzi do trwałej utraty płodności.

Jeśli masz pytania dotyczące z tego zabiegu, skontaktuj się z nami, a postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć! Zapraszamy też na bezpłatne konsultacje do gabinetu medycyny estetycznej Jakubowska Esthetic Bielsko-Biała, ul. Zapora 94.

Zapisy na zabiegi i konsultacje przyjmujemy wyłącznie drogą telefoniczną, aby zarezerwować sobie termin, prosimy o kontakt pod numerem (+48) 730 788 888

Cena: 2000zł

Czas trwania: 1h