Kriolipoliza – redukcja tkanki tłuszczowej

 

Kriolipoliza jest alternatywą dla chirurgicznych zabiegów wyszczuplających, między innymi liposukcji. Pozwala na nieinwazyjne usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej w wybranym miejscu przy użyciu niskiej temperatury. Komórki najpierw są zamrażane, a następnie następuje ich rozpad i wydalenie z organizmu. Zabieg daje spektakularne efekty, które są długotrwałe.

Jesteśmy jednym z kilku gabinetów w Polsce, który posiada urządzenie z 4 głowicami do zamrażania tkanki tłuszczowej. Ilość głowic umożliwia w tym samym czasie pracę na różnych obszarach ciała. Zabieg ma charakter medyczny, a nie kosmetyczny.

 

Kriolipoliza – wskazania do zabiegu

Kriolipoliza to zabieg redukujący tkankę tłuszczową z miejsc, w których znajduje się jej najwięcej. Na zabieg kriolipolizy najczęściej decydują się osoby, które po skrupulatnie przeprowadzonej redukcji, opierającej się o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną, nadal borykają się z tkanką tłuszczową, skoncentrowaną w wybranych partiach ciała. Również osoby szczupłe, które nigdy nie miały nadwagi, mogą mieć problem z pozbyciem się opornej tkanki tłuszczowej z poszczególnych partii. Wskazaniami do kriolipolizy są:

 • tkanka tłuszczowa na brzuchu (oponka)
 • tkanka tłuszczowa na górnej, wewnętrznej części ud
 • tkanka tłuszczowa na ramionach (pelikany, motylki)
 • tkanka tłuszczowa na zewnętrznej stronie ud i bioder (bryczesy)

 

Kriolipoliza – efekty

Efekty kriolipolizy widoczne są już po jednym zabiegu, chociaż najczęściej zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów. Już po pierwszym zabiegu kriolipolizy ilość tkanki tłuszczowej zmniejsza się w zabiegowym miejscu aż do 40%. Do efektów kriolipolizy zaliczamy:

 • redukcja niechcianych krągłości
 • wysmuklona sylwetka
 • redukcja opornej tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów również u osób szczupłych
 • wyrównanie proporcji ciała

 

Kriolipoliza – przebieg terapii

Podczas zabiegu specjalna głowica przykładana jest do obszaru, z którego chcemy usunąć tkankę tłuszczową. Kolejnym krokiem jest zassanie tkanki i jej ochłodzenie. Z komórek tłuszczowych pobrane zostaje ciepło, co  odbywa się w sposób selektywny i kontrolowany. W celu uzyskania jak najlepszych efektów, na komórki tłuszczowe oddziałuje się temperaturą od -5 do -10°C. Proces ten powoduje finalnie rozpad komórek tłuszczowych, które następnie są wydalane przez krew i limfę z organizmu.

Efekty widać już po pierwszym zabiegu, jednak trwałe zmiany uzyskuje się po serii zabiegów. Ich ilość zależna jest od ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Odstęp pomiędzy sesjami powinien wynosić do 6 tygodni. Utrata centymetrów może być trwała dzięki utrzymaniu zdrowego trybu życia, stosowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Po zabiegu, w miejscu działania aparatury pojawia się zaczerwienienie, które znika w ciągu kilku godzin po sesji zabiegowej. Sporadycznie może pojawić się siniak, który wchłonie się w kilka dni. Zabieg jest bezbolesny i komfortowy, zimno odczuwane jest miejscowo i nie stanowi problemu.

 

Kriolipoliza – wskazówki po zabiegu

Kriolipoliza jest zabiegiem nieinwazyjnym, dzięki temu bezpiecznym i niewymagającym rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do codziennej aktywności. Na efekty trzeba poczekać kilka tygodni, gdyż komórki tłuszczowe muszą zostać wydalone z organizmu. Podczas jednego zabiegu można miejscowo zredukować tkankę tłuszczową do 40%. Należy także pamiętać, że kriolipoliza jest zabiegiem, który nie pozostaje obojętny dla wątroby – to w niej zachodzą procesy metaboliczne, pozwalające pozbyć się uśmierconych komórek tłuszczowych. Dlatego przeciwwskazaniem do zabiegu są schorzenia wątroby (niealkoholowa marskość wątroby czy podwyższony profil lipidowy), a dwa tygodie przed i po zabiegu zalecana jest dieta lekkostrawna, w szczególności unikanie produktów wysokoprzetworzonych oraz zawierających tłuszcze trans.

 

Jak działa kriolipoliza?

Zabieg kriolipolizy oddziałuje na komórki tłuszczowe, nie wpływając na inne tkanki, np. na mięśnie. Pod wpływem zimna lipidy w komórkach tłuszczowych kurczą się i krystalizują, by w kolejnych tygodniach po zabiegu zostać przetransportowane poprzez układ krwionośny i limfatyczny do wątroby, w której zachodzą procesy metaboliczne zamrożonych lipidów. Metabolizm tłuszczów w wątrobie pozwala pozbyć się ich z organizmu. Oznacza to, że jeśli Pacjent po zabiegu będzie dbał o zdrowy styl życia i nie dopuści do powstania nowych komórek tłuszczowych, efekty kriolipolizy będą utrzymywały się przez wiele lat.

Do zalet krilipolizy zaliczamy więc:

 • nieinwazyjność – zabieg jest bezpieczny
 • wysoka skuteczność – już po pierwszym zabiegu Pacjent traci od 25 do 40% tkanki tłuszczowej z miejsca zabiegowego
 • długotrwały efekt
 • brak rekonwalescencji
 • bezbolesność

 

Przeciwwskazania do kriolipolizy.:

 • ciąża i laktacja
 • padaczka
 • rozrusznik serca
 • choroba Reynaud
 • zaburzenia pracy wątroby
 • miejscowe stany zapalne, otwarte rany

 

Kriolipoliza to skuteczny zabieg redukcji tkanki tłuszczowej, którego efekty są długotrwałe. Pozwala ona znacząco zmniejszyć obwody w krótkim czasie, co szczególnie doceniane jest przez osoby, zmagające się z oporną tkanką tłuszczową, skoncentrowaną w wybranych partii ciała. Kriolipoliza jest znakomitym uzupełnieniem diety i aktywności ruchowej.