Wazektomia jest zabiegiem, wokół którego krąży wiele mitów i nieporozumień. Szczególną kontrowersję stanowi wazektomia w Polsce. Legalna? Nie? A jeśli jest, to dla kogo? Pacjenci zadają pytania, czy wazektomia jest w 100% skuteczna, czy można odwrócić rezultat zabiegu, jak szybko po wazektomii następuje efekt, a także na ile wystarcza. Wszystkie te kwestie – i kilka innych – poruszyliśmy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Wazektomia – co to jest?

Wazektomia to zabieg medyczny zaliczany do metod antykoncepcji. Jest łatwy do przeprowadzenia i w miarę szybki – zazwyczaj trwa ok. godziny, włączając w to rozmowę z pacjentem i podpisanie dokumentów. Przed przystąpieniem do procedury należy wykonać podstawowe badania wskazane przez specjalistę, m.in. morfologię krwi i diagnostykę antygenu HBS. Ponieważ nie zachodzi konieczność stosowania znieczulenia ogólnego ani hospitalizacji, pacjent zaraz po wazektomii może wrócić do domu, a w kolejnych dniach udać się do pracy. Co jednak ważne, wazektomia stanowi zabieg skierowany wyłącznie do mężczyzn. Jego damskim odpowiednikiem jest sterylizacja.

Pamiętaj! Wazektomia to metoda antykoncepcji, ale nie zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową.

 

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, co skutkuje przerwaniem ich ciągłości. Dzięki temu droga elementów komórkowych, w tym plemników, do ejakulatu zostaje zablokowana mechanicznie. Mężczyzna podczas kontaktów seksualnych nie odczuwa żadnej różnicy. Nie spada mu libido, wrażenia seksualne nie maleją, a orgazm występuje tak samo, jak do tej pory. Ponadto po wazektomii mężczyzna nadal produkuje spermę, po prostu nie zawiera ona plemników.

Co istotne, wazektomia polega na minimalnej ingerencji w ciało pacjenta. Podczas zabiegu nie używa się skalpela, a uszkodzenie skóry często zasklepia się samo. Wazektomia nie pozostawia śladów wizualnych w postaci blizn, zgrubień ani nieestetycznych znamion.

 

Czy wazektomia jest w 100% skuteczna?

Nie ulega wątpliwości, iż wazektomia stanowi jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Nie daje jednak 100% gwarancji, zwłaszcza w okresie po wykonaniu zabiegu. Skuteczność wazektomii określa się na 99-99,9%.

 

Czy wazektomia jest odwracalna?

Po przeprowadzeniu zabiegu podwiązania nasieniowodów u mężczyzny następuje czasowa niepłodność (nie zaś bezpłodność). Oznacza to, że wazektomia jest odwracalna, jeśli tylko pacjent zmieni zdanie i wyrazi chęć posiadania własnego potomstwa. Odwrotny zabieg – rewazektomia – polega na scaleniu wcześniej przerwanych nasieniowodów, by plemniki znów mogły docierać do ejakulatu i wydostawać się na zewnątrz.

 

Wazektomia – co się dzieje z plemnikami?

Ponieważ wazektomia działa mechanicznie i polega na odcięciu drogi plemnikom, nie ingeruje w sam proces ich produkcji. Wyprodukowane w jądrach plemniki zostają wchłonięte przez organizm, co nie powoduje dolegliwości ani nie prowadzi do chorób.

 

Wazektomia – po jakim czasie skuteczna?

Jeżeli zdecydujesz się na wazektomię, po jakim czasie zacznie być skuteczna? Warto podkreślić, że nie od razu. Ejakulat pacjenta po zabiegu może zawierać śladowe ilości plemników nawet do 6 miesięcy po wazektomii (najczęściej od 2 do 3 miesięcy). Powodem są pozostające w ejakulacie pęcherzyki nasienne. Aby uchronić się od niechcianej ciąży, w okresie po podwiązaniu nasieniowodów należy stosować standardowe środki antykoncepcyjne.

Żeby wiedzieć, po jakim czasie skuteczna stanie się wazektomia, wykonuj badania morfologii nasienia. Brak obecności żywych plemników w ejakulacie da Ci sygnał, że można już zrezygnować z dodatkowych środków antykoncepcyjnych.

 

Wazektomia – na ile lat?

Fakt, że wazektomia jest odwracalna, nie znaczy, że nie jest trwała. Wprost przeciwnie – wazektomia działa tak długo, jak długo nasieniowody pozostają rozłączone. Innymi słowy, dopiero rewazektomia sprawi, iż mężczyzna ponownie będzie zdolny zapłodnić kobietę. Jeśli nie dokona tego drugiego zabiegu nigdy, wazektomia pozostanie skuteczna przez wiele lat – do końca życia.

 

Wazektomia – po zabiegu

Z racji tego, że wazektomia polega na nieznacznej ingerencji chirurgicznej, nie wiąże się z dużymi wymaganiami pozabiegowymi. Ważne jest, by powstrzymać się od jakiejkolwiek aktywności seksualnej oraz uprawiania intensywnego sportu przez ok. 7 dni. Warto też wziąć wolne na kolejny dzień – na wszelki wypadek, by nie odczuwać dyskomfortu podczas chodzenia (skóra może być tkliwa).

Tuż po powrocie do domu z wazektomii należy wziąć prysznic i zdjąć opatrunek, by pozwolić skórze oddychać. W razie bólu można zażyć tabletki przeciwbólowe bez recepty.

 

Wazektomia – skutki uboczne

Jak każdy zabieg, wazektomia wiąże się z potencjalnymi skutkami ubocznymi. Przede wszystkim chodzi o odwracalność, którą nie zawsze daje się uzyskać. Jeśli więc decydujesz się na podwiązanie nasieniowodów, powinieneś być pewny na 100% i brać pod uwagę wszystkie pozostałe lata życia. Innymi skutkami ubocznymi mogą być infekcje i stany zapalne, wzmożony ból i krwawienie, obrzęki i zaczerwienienia bądź zasinienia.

 

Wazektomia w Polsce – legalna czy nie?

Wazektomia jest zabiegiem trwałym, ale odwracalnym, w związku z czym nie podlega art. 156 par. 1 pkt 1 Kodeksu Karnego, przez który niektórzy błędnie uważają ją za niezgodną z polskim prawem. W rzeczywistości wazektomia w Polsce legalna była zawsze i nadal jest. Właśnie dlatego można umówić się na zabieg w profesjonalnej klinice i przeprowadzić go w sanitarnych warunkach, pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Takie warunki gwarantujemy w gabinecie Jakubowska Esthetic. Przeczytaj szczegółowe informacje o zabiegu podwiązania nasieniowodów i zobacz więcej: wazektomia koszt.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *