Wazektomia – podwiązanie nasieniowodów
Wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów, to coraz bardziej popularna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Na czym polega wazektomia? Zabieg wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów to prosta procedura chirurgiczna, która polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu lub nasieniowodów. Skutkuje to zakłóceniem transportu plemników z jąder do prącia. W efekcie tego zabiegu urologicznego nasienie nie ma możliwości połączenia się z komórką jajową, nie dochodzi więc do zapłodnienia. Wazektomia jest odwracalna i jako urologiczny zabieg mikrochirurgiczny cieszy się wysoką skutecznością jako antykoncepcja dla mężczyzn. Ma na celu wywołanie okresowej niepłodności – nasienie nie zawiera plemników.
Drożność nasieniowodów można przywrócić chirurgicznie. Metoda jest całkowicie bezpieczna, prosta i nie powoduje żadnych utrudnień w stosunkach seksualnych ani nie hamuje popędu seksualnego, o co często obawiają się Pacjenci. Powrót do aktywności seksualnej może nastąpić 7 dni po zabiegu. Skuteczność zabiegu wazektomii sięga 99 procent. Wazektomii jako metody męskiej antykoncepcji nie należy mylić ze sterylizacją, która skutkuje trwałą i nieodwracalną bezpłodnością. Zabieg jest legalny w Polsce, a jego skuteczność jako jedna z metod antykoncepcji jest potwierdzona. Poznaj nasz cennik zabiegów urologicznych.
Jak wygląda zabieg wazektomii – wazektomia bez skalpela
Przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe skóry moszny, a cały proces nie wymaga użycia skalpela, jest więc nieinwazyjny. Cały zabieg polega na rozwarstwieniu skóry i nacięciu i podwiązaniu nasieniowodów, którego dokonuje lekarz. W efekcie następuje przerwanie drożności nasieniowodów, dzięki czemu nie ma możliwości wydostania się nasienia na zewnątrz i połączenia plemników z komórką jajową.
Wskazania do zabiegu – dla kogo wazektomia?
Kto może poddać się zabiegowi wazektomii? Decyzja o podjęciu się zabiegu powinna zostać dokładnie przemyślana. Zabiegowi poddają się zwykle mężczyźni po 30. roku życia będący w stałych związkach, którzy mają już dzieci. Pacjenci decydują się na zabieg również ze względu na problemy zdrowotne partnerki lub własne lub w sytuacji, kiedy którekolwiek z partnerów cierpi na chorobę dziedziczną. Dla kogo wazektomia? Ta skuteczna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn stanowi także alternatywę dla hormonalnej terapii antykoncepcyjnej kobiet. Sprawdza się więc w przypadku, kiedy partner ma na celu odciążenie kobiety z obowiązku przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.
Zalety i korzyści z wazektomii
Główną zaletą wazektomii jest jej wysoka skuteczność jako antykoncepcja dla mężczyzn i metoda zapobiegania ciąży dla par, które nie chcą mieć dzieci. Nie ma negatywnego wpływu na popęd seksualny, nie powoduje też problemów z erekcją. Zabieg nie wpływa na jakość i komfort życia intymnego i nie stanowi utrudnienia stosunków seksualnych. Jądra wciąż produkują plemniki, ale ejakulat jest ich pozbawiony. Najczęściej wskazywaną zaletą wazektomii jest jej jednorazowość – zabieg zostaje wykonany raz, bez konieczności pamiętania o środku antykoncepcyjnym. Wazektomia (podwiązanie nasieniowodów) to bezpieczny zabieg wybierany przez coraz większą grupę pacjentów jako skuteczna antykoncepcja. Skontaktuj się z nami, żeby umówić się na wizytę.
Wazektomia – efekty po zabiegu
Na efekty wazektomii nie trzeba czekać długo – już po około 3 miesiącach ejakulat nie będzie zawierał żadnych plemników. Jednocześnie podwiązanie nasieniowodów nie ma wpływu na libido i nie zaburza gospodarki hormonalniej, przyczyniając się do pogorszenia nastroju czy zwiększenia masy ciała, jak może się zdarzyć w przypadku antykoncepcji hormonalnej.
Ile trwa rekonwalescencja po wazektomii? Osoby wykonujące pracę niewymagającą wysiłku fizycznego mogą wrócić do pracy po 2-3 dniach po zabiegu, a w przypadku pracy fizycznej – po 7 dniach. Należy też zrezygnować ze współżycia do czasu zagojenia rany pozabiegowej – od kilku dni do dwóch tygodni, zgodnie z zaleceniem lekarza kliniki Jakubowska Esthetic.
Przebieg terapii i przeciwwskazania do wazektomii
Przed zabiegiem Pacjent spotyka się z lekarzem na szczegółowy wywiad medyczny i omawia swoje oczekiwania w związku z zabiegiem. Następnie otrzymuje zlecenie na badania – morfologia krwi i antygen HBS – konieczne do wykonania przed wazektomią. Ile trwa zabieg? Czas trwania to zwykle około 1,5 godziny. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Przeciwwskazanie do wykonania zabiegu mogą stanowić niektóre leki czy jednostki chorobowe – szczegóły ustalane są podczas wywiadu medycznego z lekarzem.
Czasowe skutki uboczne wazektomii
Jakie mogą być skutki uboczne wazektomii? Bezpośrednio po zabiegu może występować zaczerwienienie i opuchlizna w obrębie genitaliów. Zabieg wazektomii w większości przypadków nie powoduje większych negatywnych odczuć bólowych u mężczyzny. Wszystkie ustępują po kilku dniach.
Wazektomia jest zabiegiem, który z roku na rok zyskuje na popularności i jest coraz częściej stosowaną metodą antykoncepcyjną. Co roku w Stanach Zjednoczonych wykonywane jest ponad 500 000 zabiegów. Pacjentami są najczęściej mężczyźni powyżej 35 roku życia. W Polsce zaczyna być to jedna z częściej wybieranych metod zapobiegania ciąży.
Zobacz też naszą ofertę na zabieg usunięcia kłykcin kończystych.