Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych i usuwanie pieprzyka
Nie każde znamię barwnikowe, jakie pojawia się na skórze, jest niebezpieczne. Czasem znamion barwnikowych mamy więcej, innym razem są to pojedyncze zmiany na powierzchni skóry. Większe i mniejsze, o różnym rozmiarze – bez względu na to, jak wyglądają, warto je obserwować i regularnie sprawdzać, czy widoczne są zmiany w ich wyglądzie. W gabinecie medycyny estetycznej Jakubowska Esthetic Bielsko-Biała realizujemy zabiegi na chirurgiczne usuwanie znamion, czyli chirurgiczne usuwanie pieprzyków.
Jak usunąć znamię?
Znamiona usuwane są głównie dla profilaktyki nowotworowej oraz ze względów estetycznych. Niezwykle ważne w przypadku posiadanie znamienia jest jego obserwacja. W przypadku powstania infekcji, zmiany kształtu lub koloru znamienia powinniśmy jak najszybciej poddać się zabiegowi usuwania pieprzyków.
Zabieg usunięcia chirurgicznie znamienia w Jakubowska Esthetic Bielsko-Biała polega na jego wycięciu. W trakcie zabiegu pobierany jest materiał na badanie histopatologiczne wykonywane celem określenia charakteru zmiany. Wynik badania histopatologicznego pozwali określić charakter zmiany. Przed wizytą zaleca się wykonanie dermatoskopii, która umożliwi ocenę morfologii zmian, a także wskazać te, które wymagają chirurgicznego usunięcia. O ewentualnym przebiegu leczenia znamion barwnikowych i konieczności wykonania zabiegu usuwania pieprzyków decyduje lekarz.
Wskazania do wycięcia znamienia
Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, składają się z namnażających się stopniowo komórek barwnikowych skóry. Nabyte znamiona powstają zwykle pod wpływem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne i produkowane przez słońce promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB.
Wielu pacjentów zadanie sobie pytanie, czy usuwać pieprzyki. A jeśli tak, to jakie? Jakie są wskazania do usuwania pieprzyków i barwnikowych zmian skórnych?
- zmiany barwnikowe – tzw. pieprzyki o niepokojących kształtach, kolorze
- zmiany barwnikowe często drażnione
Usunięcie znamienia jest zalecane, kiedy obserwujemy widoczne powiększenie rozmiaru, zmiana koloru lub kiedy wygląd brzegu zmiany jest zmieniony, nieregularny (postrzępiona krawędź). Za niepokojące uznawane są zmiany w wyglądzie, takie jak asymetria pieprzyka, zmiana koloru, wielkości lub kształtu. Za wymagające obserwacji uznaje się też znamiona barwnikowe i zmiany nierównomiernie zabarwione.
Przebieg terapii
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym tradycyjną metodą chirurgiczną. Po wycięciu znamienia zakładane są szwy i opatrunek, który zostanie zdjęty po 7 – 14 dniach. Usuwanie znamion barwnikowych poprzez wycięcie chirurgiczne pozwala na późniejsze wykonanie badania histopatologicznego i wykluczenie złośliwości pieprzyka.
Zmianę wraz z fragmentem zdrowej skóry wycina się za pomocą skalpela, następnie szyje i zakłada opatrunek. Każdy pobrany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego, w celu wykluczenia, że zmiana miała charakter nowotworowy. Ile trwa usuwanie pieprzyka chirurgicznie? Zabieg trwa 20-30 minut. W miejscu po usunięciu zmiany powstają najczęściej mniej lub bardziej widoczne blizny.
Zalecenia po usunięciu pieprzyka
Do czasu usunięcia szwów należy unikać kąpieli i myć się jedynie pod prysznicem. Po umyciu się ranę należy osuszyć, zdezynfekować Octaniseptem i założyć nowy opatrunek. Po usunięciu pieprzyka należy stosować się do zaleceń pozabiegowych. Czy można ćwiczyć po usunięciu pieprzyka? Po zabiegu zalecane jest unikanie gwałtownych ruchów i rozciągań oraz rezygnację z ćwiczeń fizycznych na czas rekonwalescencji.
Przeciwwskazania do chirurgicznego usuwania znamion
Jakie są przeciwwskazania do usuwania pieprzyków, czyli usuwania znamion barwnikowych skóry?
- infekcja wirusowa bądź bakteryjna w obrębie miejsca zabiegowego
- stosowanie leków rozrzedzających krew (zależy je odstawić tydzień przed planowanym zabiegiem)
- stosowanie doustnie wit. A, z powodu jej właściwości opóźniających gojenie
Masz pytania? Chcesz poznać cenę usuwania pieprzyka? Sprawdź nasz cennik zabiegów dermatologicznych.