Peelingi chemiczne różnią się od klasycznych peelingów możliwych do kupienia w drogerii czy nawet supermarkecie. Wykonuje je specjalista w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Ich działanie jest agresywne, dlatego nie mogą być stosowane codziennie. Zanim zapiszesz się na zabieg, przeczytaj, czym w ogóle jest peeling chemiczny, jakie są rodzaje peelingów chemicznych i jakich efektów można się spodziewać po terapii. Zapraszamy!
Na czym polega peeling chemiczny?
Wykonywany w salonie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej peeling chemiczny to zabieg oparty na interakcji kwasów ze skórą. Dzięki niemu ciało przechodzi kolejno przez etapy uszkodzenia tkanki, eliminacji niechcianych elementów – np. przebarwień – i regeneracji. Agresywna terapia sprawia, że na skórze pojawia się stan zapalny, ale celowy i o kontrolowanym przebiegu.
Peelingi chemiczne wymagają drobiazgowego oczyszczenia miejsc, które mają zostać poddane zabiegowi. Przykładowo peeling chemiczny na twarz zakłada oczyszczenie całej twarzy – od czoła po brodę. Następnie nakłada się na skórę mieszankę wybranych kwasów i zostawia ją do wchłonięcia. Etap oczekiwania trwa do kilku minut, osoba poddająca się zabiegowi zaś może czuć delikatne pieczenie. Po tym czasie peeling chemiczny zmywa się ze skóry, i gotowe. Skóra w miejscu zabiegowym będzie zaczerwieniona – to normalne.
Peeling chemiczny – efekty
Wskazaniami do wykonania peelingu chemicznego są zmiany pigmentowe, plamy pozapalne, nieregularności kolorystyki i struktury skóry, uszkodzenia skóry, oznaki starzenia skóry, blizny, nierówności struktury skóry, różnego rodzaju trądziki – różowaty, ale także polegający na wykwicie zaskórników, krostek i grudek. Najpopularniejszymi typami zabiegów są:
- peeling chemiczny na przebarwienia
- peeling chemiczny na trądzik
- peeling chemiczny na blizny
- peeling chemiczny do twarzy na odmłodzenie, np. zmarszczki
- peeling chemiczny na rozstępy i zmarszczki występujące na całym ciele (na szyi i dekolcie, ale także ramionach, plecach, brzuchu, udach, dłoniach)
Peeling chemiczny na twarz lub całe ciało może zostać wykonany z różną głębokością docierania kwasów. Od tego zależy, które zmiany zabieg zdoła usunąć i do jakiego stopnia. W dalszej części artykułu znajdziesz rodzaje peelingów chemicznych, przy których podaliśmy przykładowe efekty możliwe do uzyskania za sprawą danego rodzaju.
Peeling chemiczny – jak często wykonywać?
Myślisz o tym, żeby zapisać się na peeling chemiczny? Jak często można go wykonywać? Czy jeden raz wystarczy? Odpowiedź na ostatnie pytanie jest negatywna. Chociaż efekty peelingu chemicznego rozumianego jako zabieg widać od razu – pojawia się zaczerwienienie skóry – rzeczywiste rezultaty dostrzeżesz dopiero po jakimś czasie. Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli peelingi chemiczne wykonasz w serii zabiegów. Zalecana liczba to 4-6 zabiegów, natomiast przerwa między każdym musi wynosić 1-4 tygodnie.
To, jak często można wykonywać peeling chemiczny, zależy od kondycji i rodzaju skóry danej osoby. Dla niektórych przerwa wynosząca 1-4 tygodnie jest za krótka, wobec czego specjalista proponuje nawet 5 tygodni bez zabiegu. Szczegóły terapii kwasem poznasz dopiero podczas konsultacji, kiedy specjalista sprawdzi i oceni stan Twojej skóry.
Peelingi chemiczne – rodzaje
Rodzaje i stężenia kwasów determinują trzy rodzaje peelingów chemicznych:
- Powierzchniowy peeling chemiczny – najłagodniejszy, uszkadzający jedynie najwyższe warstwy naskórka (do warstwy kolczystej). Nadaje się do usuwania zmian powierzchniowych. Jest to np. peeling chemiczny na trądzik pospolity czy zmarszczki powierzchniowe.
- Średnio głęboki peeling chemiczny – prowadzi do częściowego lub całkowitego zniszczenia naskórka warstwy brodawkowatej. Jest to np. peeling chemiczny na przebarwienia, blizny potrądzikowe, płytkie zmarszczki.
- Głęboki peeling chemiczny – opiera się na całkowitym zniszczeniu naskórka aż do warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Są to przede wszystkim peeling chemiczny do twarzy na zmarszczki głębokie oraz peeling chemiczny na blizny.
Rodzaje peelingów chemicznych można też zdefiniować pod kątem użytych kwasów. Są to m.in. kwasy: glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy, salicylowy, azelainowy. Poznaj peeling chemiczny fenolowy wykonywany w naszym gabinecie.
Peeling chemiczny – przeciwwskazania
Podstawowe przeciwwskazania do peelingu chemicznego to zmiany bakteryjne, wirusowe i grzybicze, ciąża i okres laktacji, choroby autoimmunologiczne, ciężkie postacie trądziku ze zmianami ropnymi, farmakoterapia niektórymi lekami, alergie na składniki preparatów do peelingu chemicznego, nowotwory skóry.
Inne przeciwwskazania do peelingu chemicznego to wykonana w ciągu ostatnich siedmiu dni depilacja, wrażliwa skóra, otwarte rany, oparzenia słoneczne, operacja chirurgiczna w miejscu, w którym miałby zostać zastosowany peeling chemiczny.
Powikłania po peelingu chemicznym
Naturalne powikłania po peelingu chemicznym wynikające z charakteru zabiegu to zaczerwienienie, dyskomfort lub lekki ból (np. pieczenie), obrzęk. Przy wrażliwej skórze dolegliwości mogą utrzymywać się nawet przez 2-3 tygodnie, ale nie dłużej. Jeśli nie słabną, może to oznaczać, że peeling chemiczny został dobrany niepoprawnie i doszło do przewlekłego stanu zapalnego.
Następnego dnia lub kilka dni po zabiegu pojawią się powikłania po peelingu chemicznym w postaci schodzenia skóry – to pozytywny efekt, ponieważ naskórek ulega regeneracji i odbudowie. Im głębsze peelingi chemiczne zostały zastosowane, tym intensywniejsze mogą być naturalne powikłania po zabiegu. Jeżeli cokolwiek Cię zmartwi, skontaktuj się ze specjalistą, który przeprowadził peeling chemiczny.