Wazektomia

Wazektomia to coraz częściej stosowana metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Jest to mikrochirurgiczny, prosty zabieg urologiczny. Polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu lub nasieniowodów w celu przerwania ich ciągłości. Jest to odwracalna i bardzo skuteczna (99,9%) metoda antykoncepcji.

Wskazania

Jako metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn stanowi także alternatywę dla hormonalnej terapii antykoncepcyjnej kobiet.

Zalety:

Stanowi alternatywę zapobiegania ciąży dla par. Zabieg jest odwracalny, przecięte i zawiązane nasieniowody nie stanowią żadnej przeszkody w odbywaniu stosunków seksualnych – Pacjent nie jest w stanie natomiast zapłodnić partnerki, gdyż ejakulat jest pozbawiony plemników.

Efekty

Po wykonaniu zabiegu zdolności rozrodcze Pacjentów zanikają po około 3 miesiącach.

Przebieg terapii

Pierwsza wizyta polega na omówieniu oczekiwań Pacjenta, szczegółowym wywiadzie medycznym i zleceniu badań przed zabiegiem. Zabieg trwa około 1,5 h i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga hospitalizacji,  mężczyźni wykonujący pracę „siedzącą” mogą do niej wrócić po 2-3 dniach od zabiegu, a pracownicy fizyczni po 7 dniach.

Przeciwwskazania m.in.:

W trakcie wizyty kwalifikującej do zabiegu lekarz prowadzący przeprowadza szczegółowy wywiad. Niektóre leki czy jednostki chorobowe mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu.

Niepożądane czasowe skutki uboczne:

Po zabiegu może występować zaczerwienienie i opuchlizna w obrębie genitaliów. Zabieg w większości przypadków nie powoduje większych negatywnych odczuć bólowych. Wszystkie ustępują po kilku dniach.

Warto wiedzieć:

Wazektomia jest coraz częściej stosowaną metodą antykoncepcyjną. Co roku w Stanach Zjednoczonych wykonywane jest ponad 500 000 zabiegów. Pacjentami są najczęściej mężczyźni powyżej 35 r.ż. W Polsce zaczyna być to jedna z częstych metod zapobiegania ciąży.