Usunięcie kłykcin kończystych
To problem, który dotyka tysiące kobiet i mężczyzn w Polsce i na całym świecie. Co to są kłykciny kończyste i jak je leczyć? Kłykciny kończyste to zmiany skórne wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego. Znanych jest ponad 120 typów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, jest to ten sam wirus, który powoduje u kobiet raka szyjki macicy. Kłykciny kończyste występują u kobiet i mężczyzn i przenoszą się drogą płciową poprzez kontakty seksualne. U mężczyzn lokalizują się najczęściej w okolicach żołędzi, na wędzidełku. Zdarza się również, że kłykciny kończyste pojawiają się na mosznie, w kanale odbytu, w ujściu cewki moczowej, a czasami nawet na pachwinach. U kobiet zmiany chorobowe lokalizują się zazwyczaj na wargach sromowych, w przedsionku pochwy oraz w samej pochwie.
Kłykciny kończyste u mężczyzn i u kobiet objawiają się w postaci niewielkich, twardych narośli, które z czasem mogą rosnąć i tworzyć kalafiorowate skupienia. Da się je zauważyć zazwyczaj parę tygodni lub nawet miesięcy po kontakcie seksualnym z mężczyzną lub kobietą zakażoną wirusem HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiedzialny za powstawanie kłykcin nie ma wysokiego ryzyka onkologicznego, zwykle zmiany są niemal bezbolesne, nie powodują pieczenia ani swędzenia. Niestety ich wzrost i rozprzestrzenianie się w okolicach narządów płciowych następuje bardzo szybko. Kłykciny kończyste występują najczęściej u mężczyzn. Jak leczyć kłykciny kończyste u mężczyzn i u kobiet?
Leczenie kłykcin kończystych – wskazania
Dlaczego nie wolno ignorować powstałych w ten sposób zmian? Dlaczego warto zdecydować się na jak najszybsze leczenie kłykcin kończystych? Pacjenci zgłaszają się na usunięcie kłykcin kończystych do kliniki Jakubowska Esthetic ze względu na:
- ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa HPV na partnera lub partnerkę
- względy estetyczne
- problemy natury seksualnej
Ty też już dziś zgłoś się do Jakubowska Esthetic i pozbądź się problemu – zadzwoń do nas!
Usuwanie kłykcin – dlaczego warto?
Dlaczego kłykciny trzeba usuwać? Nie jest to wyłącznie problem natury estetycznej. Nierzadko osoby zakażone wirusem powodującym występowanie kłykcin kończystych są również zakażone więcej niż jednym typem wirusa HPV, a to wiąże się z poważnymi powikłaniami. Co więcej, zakażenie po latach nieleczenia może się rozwinąć, a nasilenie zmian może skutkować rozwojem nowotworu. Dlatego zarówno kłykciny na wargach sromowych, kłykciny w pochwie, jak i kłykciny kończyste odbytu u mężczyzn i kobiet lepiej i bezpieczniej jest usunąć. Zaletą zabiegu usuwania kłykcin jest znaczne zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wykwitów skórnych – brodawek – i zminimalizowanie ryzyka powikłań.
Szczególnie niebezpieczne mogą być kłykciny kończyste w ciąży. Zakażenie dziecka wirusem HPV w okresie okołoporodowym może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla dziecka. To tak zwany zespół brodawczakowatości układu oddechowego, który może wiązać się ze zmianami, które utrudnią dziecku oddychanie.
Efekty leczenia kłykcin kończystych
Laserowe usunięcie kłykcin kończystych umożliwia całkowite zlikwidowanie brodawek. Po zabiegu nie powstają blizny, ale zmiany mogą nawrócić – przy ponownym zakażeniu wirusem. Najlepszą metodą profilaktyki występowania kłykcin kończystych jest więc unikanie czynników, które mogą przyczynić się do powstawania zmian. Procedura laserowego usuwania kłykcin kończystych przynoszą efekty już po jednym zabiegu. Efekt leczenia to zlikwidowanie kłykcin i brodawek.
Laserowe usunięcie kłykcin kończystych – przebieg terapii
Pacjent po konsultacji z lekarzem jest kwalifikowany do zabiegu. Zabieg wykonujemy przy pomocy lasera lub plazmy. Ogranicza to dolegliwości bólowe, zwiększa precyzję i zmniejsza ryzyko powtórnych wykwitów. Jak przebiega leczenie kłykcin kończystych? Zabieg jest wykonywany laserowo, w przeciwieństwie do chirurgicznego usuwania znamion. Podczas wykonywania zabiegu usunięcia kłykcin kończystych lekarz medycyny estetycznej usuwa brodawki ze zmienionych chorobowo obszarów. Laserowe usunięcie kłykcin wiąże się z likwidacją chorej tkanki, jak i naskórka, który ją otacza.
Przeciwwskazania do usuwania kłykcin i czasowe skutki uboczne
Jak każdy zabieg może być przeprowadzony u Pacjentów, których stan zdrowia wskazuje na brak stanów zapalnych, chorób nowotworowych czy innych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, które wynikają z wywiadu medycznego przeprowadzonego z Pacjentem podczas pierwszej wizyty.
Jakie mogą być skutki uboczne laserowego usunięcia kłykcin? Czasowo w obrębie pola lasera czy plazmy mogą pojawić się zaczerwienienia.
Leczenie kłykcin – co warto wiedzieć
Doświadczenie kłykcin kończystych powinno skłonić Pacjenta do wykonania badania w kierunku obecności w organizmie wirusa HPV. Przypominamy też, że istnieją szczepionki na wirus HPV, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Chcesz poznać cenę leczenia kłykcin kończystych? Zajrzyj do naszego cennika zabiegów urologicznych!