Toksyna botulinowa (botoks, azzalure)

Toksyna botulinowa ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Jest to naturalna substancja, która powoduje zablokowanie połączeń między zakończeniami nerwowymi i mięśniami. W konsekwencji nie dochodzi do skurczów porażonego toksyną mięśnia. Botoks jest stosowany przede wszystkim do likwidacji bądź redukcji zmarszczek mimicznych. Zachęcamy do skorzystania z zabiegu botoksu w gabinecie medycyny estetycznej Jakubowska Esthetic w Bielsku-Białej!

 

Botoks – efekty podania toksyny botulinowej

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej to doskonały sposób na uporanie się nielubianymi zmarszczkami, zwłaszcza mimicznymi oraz powstałymi w wyniku procesu starzenia i „wyrobienia się” skóry z uwagi na formowanie uśmiechu, marszczenie brwi czy ściąganie ust przez wiele lat. Botoks pozwala na wzmocnienie skóry i zlikwidowanie: zmarszczek mimicznych w górnej części twarzy, zmarszczek wokół oczu (tzw. kurzych łapek), zmarszczek pomiędzy brwiami i zmarszczek mimicznych dolnej części twarzy (tzw. bruzd marionetki – na brodzie, szyi). Ale to nie wszystko! Toksyna botulinowa może również wyeliminować nadpotliwość dłoni i stóp.

Pierwsze rezultaty zabiegu botoksu widoczne są po 7 dniach i utrzymują się nawet do 6 miesięcy. Toksynę botulinową należy podać ponownie po ustąpieniu efektów, aby znów cieszyć się odświeżonym wyglądem. Zaleca się, by botoks powtarzać nie częściej niż co 3 miesiące.

 

Botoks – zabieg z użyciem toksyny botulinowej

Jeżeli chodzi o ból podczas botoksu, pacjenci często porównują wrażenia do ukąszenia przez mrówkę bądź komara. To sprawia, że wstrzyknięcie toksyny botulinowej nie wymaga podania środka znieczulającego. Jeśli jednak pacjent wyraża taką chęć, istnieje możliwość zaaplikowania mu miejscowo kremu znieczulającego. Robi się to na godzinę przed zabiegiem botoksu.

Botoks twarzy polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości toksyny botulinowej przy użyciu cienkiej igły w kilku miejscach. Zabieg trwa zaledwie od 15 do 20 minut, a po jego zakończeniu można natychmiast wrócić do codziennych aktywności.

 

Botoks – skutki uboczne

Niepożądane i krótkotrwałe skutki uboczne podania toksyny botulinowej obejmują:

 • ból w momencie aplikacji preparatu,
 • krwiaki, które wchłaniają się w ciągu kilku-kilkunastu godzin,
 • uczucie mrowienia w miejscu aplikacji toksyny botulinowej,
 • ból głowy ustępujący po zastosowaniu środka przeciwbólowego.

Podczas botoksu niezwykle rzadko dochodzi do:

 • za dużego obniżenia brwi lub za dużego ich uniesienia – przy redukcji zmarszczek czołowych,
 • nadmiernego zwiotczenia mięśni, co może się objawić pod postacią opadania powieki, opadania kącika ust.

Niepożądane reakcje ustępują po kilku dniach. W przypadku nadmiernego zwiotczenia mięśni maksymalnie po 6 tygodniach.

 

Botoks – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania botoksu u pacjenta to:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (zespół Lamberta Eatona, miastenia gravis),
 • ciąża i laktacja,
 • alergia na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
 • przyjmowanie leków lub okres krótszy niż tydzień od ich odstawienia: D-penicylamina, aminochinolony (hydroksychlorochina, chlorochina), linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn, cyklosporyna, aminoglikozydy (kanamy-cyna, gentamycyna, streptomycyna, amikacyna), sykcynylocholina,
 • miejscowe infekcje skóry (trądzik, opryszczka).

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi zabiegami medycyny estetycznej oferowanymi w gabinecie Jakubowska Esthetic. Ponadto odsyłamy do cennika w celu zapoznania się z kosztami poszczególnych terapii kosmetycznych: botoks – cena.