Leczenie bliznowców (ostrzykiwanie sterydami)
Bliznowiec inaczej keloid powstaje w miejscu blizny lub po prostu bez stwierdzonej przyczyny u osób ze skłonnością genetyczną do ich powstawania. Jedną z najczęściej stosowanych metod ich usuwania jest ostrzykiwanie zmienionej tkanki sterydem.
Co to jest bliznowiec?
Bliznowiec (keloid) to zgrubiała skóra, która wytwarza się w miejscu uszkodzenia skóry lub zranienia. W wyniku przerwania ciągłości tkanek, w procesie gojenia się rany, powstaje tkanka łączna, która zastępuje uszkodzoną wcześniej tkankę. W ten sposób powstają blizny. Jeżeli jednak proces gojenia i leczenia zmian przebiega nieprawidłowo, a w miejscu blizny powstaje łagodny rozrost włóknisty skóry przypominający narośl, mamy do czynienia z bliznowcem. Rozwojowi bliznowca sprzyjają stany zapalne i ucisk.
Jak wygląda bliznowiec – objawy
Jak wygląda bliznowiec i jak go rozpoznać? Powierzchnia i struktura bliznowca jest najczęściej gładka i lekko lśniąca, a jego kształt jest nieregularny. Wygląd bliznowca to też charakterystyczny, różowo-czerwono-fioletowy kolor i występowanie w obrębie skóry na obszarze większym niż pierwotna powierzchnia rany na skórze. Zmiany, takie jak bliznowce, czyli keloidy, można najczęściej poznać również po występującym bólu i swędzeniu skóry.
Uszkodzenia skóry a powstawanie bliznowców
Jak powstają bliznowce? Najczęściej w wyniku zdarzeń, takich jak zranienia skóry, w wyniku których dochodzi do przerwania tkanki łącznej. Powstanie bliznowców może wynikać z poparzeń skóry, po zabiegu chirurgicznym, w miejscu występowania zmian zapalnych skóry, takich jak trądzik, ospa wietrzna czy zapalenie mieszków włosowych albo po zastrzyku lub przekłuwaniu skóry do kolczyka (bliznowiec wtórny).
Bliznowce powstają więc w wyniku niewłaściwego gojenia się skóry, ale mogą też powstawać samoistnie, bez konkretnej przyczyny (bliznowiec samoistny lub pierwotny). Dzieje się tak w przypadku, kiedy pacjent ma do tego skłonności genetyczne.
Bliznowiec – leczenie
Bliznowiec nie jest tylko problemem estetycznym. Nadmierny rozrost bliznowców może zmienić ten z pozoru jedynie kosmetyczny problem skóry w zmianę nowotworową. Usuwanie bliznowca (keloidu) należy zwykle do dużych wyzwań, ale w rękach dobrego lekarza można pozbyć się problemu. Istnieje kilka metod leczenia bliznowców. Mamy do wyboru leczenie chirurgiczne znamion keloidów, czyli wycięcie bliznowca, opatrunki uciskowe w przypadku poparzeń, laseroterapia czy ostrzykiwanie bliznowców sterydami.
Ostrzykiwanie bliznowca sterydami
Usuwanie keloidów metodą ostrzykiwania sterydami jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na te zmiany. Sterydy są wykorzystywane do likwidowania keloidów od 1960 roku. Leczenie dolegliwości w tym przypadku skutkuje zmniejszeniem się i wyraźnym spłaszczeniem blizn. Takie leczenie ma też działanie przeciwzapalne, a sterydy wstrzykiwane bezpośrednio w miejsce blizny powoduje zatrzymanie dalszego rozwoju bliznowca i tworzenie się kolagenu i macierzy pozakomórkowej. Skontaktuj się z nami, żeby uzyskać więcej informacji o tym sposobie usuwania zmian.
Bliznowiec – wskazania do zabiegu
Kiedy zaleca się leczenie keloidów? Metodę ostrzykiwania bliznowca sterydem stosujemy u osób, które po konsultacji z lekarzem kwalifikują się do takiej terapii. Zmiana kwalifikuje się do usunięcia w przypadku wyraźnej bolesności i swędzenia, dużej powierzchni zmiany i zwiększających się rozmiarów bliznowców. Leczenie metodą ostrzykiwania jest też wskazane w celu eliminacji dyskomfortu estetycznego, jaki wiele osób odczuwa często w związku z występowaniem blizn w widocznym miejscy. Keloid powstaje zwykle na klatce piersiowej, dekolcie, twarzy albo na uszach.
Zalety ostrzykiwania sterydami
Dzięki temu rodzajowi terapii zmiana poddana leczeniu staje się bardziej miękka, a co za tym idzie mniej widoczna. Usuwanie blizny poprzez ostrzykiwanie sterydami powoduje zatrzymanie rozrostu bliznowca. Blizna staje się miękka i wyrównuje się do poziomu powierzchni skóry. To jedna z najskuteczniejszych metod leczenia bliznowców.
Efekty sterydów w leczeniu
Jakie efekty możemy otrzymać po zabiegu? Efekty terapii są widoczne w zależności od stopnia zmiany skórnej (rozmiaru, grubości, miejsca występowania, czasu gojenia) i zależą od indywidualnych predyspozycji. Jeżeli blizna pojawiła się niedawno, łatwiej będzie o zadowalające efekty. Dlatego warto działać szybko. Bliznowiec staje się bardziej miękki, płaski i mniej widoczny.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu stosuje się lekkie środki znieczulające. Sama iniekcja nie jest bardzo bolesna, a odczuwanie dyskomfortu jest uzależnione od indywidualnego poziomu bólu Pacjenta.
Keloid – przebieg terapii
Po wizycie konsultacyjnej Pacjent umawiany jest na wizytę zabiegową. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Po znieczuleniu i odkażeniu skóry preparat sterydowy z pomocą strzykawki wstrzykiwany jest bezpośrednio do zmiany. Stężenie preparatu oraz ilość zabiegów należy dobrać indywidualnie do wielkości o rodzaju blizny. Terapię powtarza się w zależności od potrzeby i rodzaju keloidu, ale najczęściej co około 3 – 4 tygodnie. Po serii zabiegów zaleca się zwykle stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o wysokim SPF w celu nieopalania blizny.
Bliznowiec – leczenie a przeciwwskazania
Lekarz podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad medyczny w celu wykluczenia przeciwwskazań. Niektóre przyjmowane leki i schorzenia mogą kolidować ze wstrzykiwaną substancją. Jakie informacje szczególnie należy podać lekarzowi? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
- infekcje w okolicy zmiany, czyli w miejscu zabiegu – wysypka, obrzęk, rany i uszkodzenia mechaniczne
- ciąża lub karmienie piersią
- choroba nowotworowa
Leczenie sterydami – skutki uboczne
Niepożądane czasowe skutki uboczne leczenia blizn sterydami, jakie najczęściej występują u pacjentów to:
- krótkotrwałe zaczerwienienie zmienionego miejsca
- uczucie dyskomfortu wynikającego z iniekcji
- zanik skóry i rozrost naczyń krwionośnych
- przebarwienia
Ostrzykiwanie sterydami – cena
Leczenie bliznowców to proces, którego efektów należy się spodziewać po czasie. Jesteś zainteresowany zabiegiem? Chcesz poznać cenę usuwania bliznowców metodą ostrzykiwania sterydami? Sprawdź nasz cennik dermatologii klinicznej.