Zabieg trychologiczny – trychologia kosmetyczna

Jeden z popularnych i przynoszących doskonałe efekty sposobów walki z problemami dotyczącymi skóry głowy i włosów stanowi trychologia. Co to jest i kto może na niej skorzystać? Trychologia to dziedzina medyczna, której nazwa pochodzi od słowa trikhos oznaczającego włos. To właśnie on – i znajdująca się w bezpośrednim kontakcie skóra głowy – stanowi przedmiot badania i diagnozy trychologii. W efekcie nowoczesna trychologia kosmetyczna staje się rozwiązaniem dla osób borykających się ze swędzeniem głowy, łojotokiem czy wypadaniem włosów.

 

Dla kogo jest zabieg trychologiczny?

Trychologia w gabinecie kosmetycznym to propozycja dla osób, które odczuwają dyskomfort, a nawet ból w obrębie skóry głowy. Nieprzyjemne odczucia mogą przejawiać się jako tkliwość, swędzenie, pieczenie, kłucie. Wskazaniami do wykonania trychologii kosmetycznej są także zmiany skórne: wypryski, białe lub żółte łuski, przebarwienia, ranki i strupki. Objawy te mogą wynikać z naturalnej, wrodzonej skłonności lub aktualnej kondycji skóry głowy.

Kolejny sygnał do udania się na zabieg trychologiczny to przerzedzające się, wypadające włosy. Skuteczne wdrożenie środków zapobiegających pogłębieniu problemu możliwe jest nawet na późniejszym, bardziej zaawansowanym etapie schorzenia – po zauważeniu łysienia. Zachęcamy do przeczytania o zabiegu mezoterapii skóry głowy i włosów wykonywanym w naszym gabinecie medycyny estetycznej.

 

Na czym polega badanie trychologiczne?

Zabieg trychologiczny poprzedza weryfikacja źródła problemu. Na czym polega badanie trychologiczne? Podczas przeprowadzania procedury specjalista ogląda skórę głowy i cebulki włosowe w znacznym przybliżeniu (nawet do 400 razy). Zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem ocenia, na czym polega problem i z czego wynika. Ma możliwość wykrycia zmian, o których pacjent jeszcze nie wie, bo np. czuje świąd, ale nie miał pojęcia, że pochodzi od przebarwień lub krost. Trychologia może też obejmować analizę składu pierwiastkowego włosa, jeśli zachodzi taka konieczność.

Badanie trychologiczne jest nieinwazyjne, bezbolesne, niewymagające przygotowań i szybkie. Obejmuje również konsultację ze specjalistą i dokładny wywiad. Warto wcześniej wypisać na kartce nazwy schorzeń (aktualnych i przebytych) i przyjmowanych leków, szczegóły stosowanej diety i listę przyjmowanym używek. Specjalista zapyta też o tryb życia. Rano w dniu badania trychologicznego nie należy myć głowy – można to zrobić dzień wcześniej.

 

Jaką wiedzę daje trychologia kosmetyczna?

Profesjonalna trychologia w gabinecie kosmetycznym pozwoli zweryfikować, czy obecny tryb życia badanego jest właściwy. Problemy ze skórą głowy i włosów bowiem mogą wynikać ze złej diety, niedoborów witamin i składników mineralnych, stresu. W takiej sytuacji zabieg trychologiczny pomoże zniwelować obecny dyskomfort (np. pieczenie) lub problem wizualny (np. łysienie), ale konieczna będzie zmiana trybu życia i nierzadko podjęcie leczenia u lekarza konkretnej specjalizacji (np. endokrynologa, jeśli dolegliwości mają podłoże hormonalne).

Najczęstsze podłoża dolegliwości skóry głowy i wypadania włosów to zaburzenia hormonalne, błędy żywieniowe, predyspozycje genetyczne i stres. Trychologia w gabinecie kosmetycznym pomoże wytypować właściwe przyczyny, natomiast zabieg trychologiczny sprawi, że pacjent poczuje się lepiej w szybkiej terminie. Zapraszamy na konsultację do gabinetu Jakubowska Esthetic!