Usunięcie chirurgiczne znamienia

Znamiona usuwane są głównie dla profilaktyki nowotworowej oraz ze względów estetycznych. Bardzo ważne w przypadku posiadanie znamienia jest jego obserwacja, w przypadku powstania infekcji, zmiany kształtu lub koloru powinniśmy jak najszybciej poddać się zabiegowi jego usunięcia.

Zabieg usunięcia chirurgicznie znamienia polega na jego wycięciu. W trakcie zabiegu pobierany jest materiał na badanie histopatologiczne, które pozwali określić charakter zmiany. Przed wizytą zaleca się wykonanie dermatoskopii, która umożliwi ocenę morfologi zmian, a także wskazać te, które wymagają chirurgicznego usunięcia. O ewentualnym przebiegu leczenie decyduje lekarz.

Wskazania

  • zmiany barwnikowe – tzw. pieprzyki o niepokojących kształtach, kolorze
  • zmiany barwnikowe często drażnione

Przebieg terapii

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu znamienia zakładane są szwy i opatrunek, który zostanie zdjęty po 7 – 14 dniach.

Zmianę wraz z fragmentem zdrowej skóry wycina się skalpelem, następnie szyje i zakłada opatrunek. Każdy pobrany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego, w celu wykluczenia, że zmiana miała charakter nowotworowy. Zabieg trwa 20-30 minut.

Wskazówki po zabiegu

Do czasu usunięcia szwów należy unikać kąpieli i myć się jedynie pod prysznicem. Po umyciu się ranę należy osuszyć, zdezynfekować Octaniseptem i założyć nowy opatrunek. Zalecane jest unikanie gwałtownych ruchów i rozciągań oraz rezygnację z ćwiczeń fizycznych na czas rekonwalescencji.

Przeciwwskazania m.in.:

  • infekcja wirusowa bądź bakteryjna w obrębie miejsca zabiegowego
  • stosowanie leków rozrzedzających krew (zależy je odstawić tydzień przed planowanym zabiegiem)
  • stosowanie doustnie wit. A, z powodu jej właściwości opóźniających gojenie