Terapia w leczeniu bliznowców (ostrzyknięcie sterydem)

Bliznowiec inaczej keloid powstaje w miejscu blizny lub po prostu bez stwierdzonej przyczyny u osób ze skłonnością genetyczną do ich powstawania. Jedną z najczęściej stosowanych metod ich usuwania jest ostrzykiwanie zmienionej tkanki sterydem.

Wskazania:

Metodę ostrzykiwania bliznowca sterydem stosujemy u osób, które po konsultacji z lekarzem kwalifikują się do takiej terapii.

Zalety:

Dzięki temu rodzajowi terapii zmiana poddana leczeniu staje się bardziej miękka, a co za tym idzie mniej widoczna.

Znieczulenie:

Podczas zabiegu stosuje się lekkie środki znieczulające. Sama iniekcja nie jest bardzo bolesna, a odczuwanie dyskomfortu jest uzależnione od indywidualnego poziomu bólu Pacjenta.

Efekty:

Efekty terapii są widoczne w zależności od stopnia zmiany skórnej. Bliznowiec staje się bardziej miękki, płaski i mniej widoczny.

Przebieg terapii:

Po wizycie konsultacyjnej Pacjent umawiany jest na wizytę zabiegową. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Preparat sterydowy wstrzykiwany jest bezpośrednio do zmiany. Terapię powtarza się w zależności od potrzeby i rodzaju keloidu, ale najczęściej co około 3 – 4 tygodnie.

Przeciwwskazania m.in.:

Lekarz podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad medyczny. Niektóre przyjmowane leki i schorzenia mogą kolidować ze wstrzykiwaną substancją.

Niepożądane  czasowe skutki uboczne:

Krótkotrwałe zaczerwienienie zmienionego miejsca, uczucie dyskomfortu wynikającego z iniekcji.

Warto wiedzieć:

Leczenie bliznowców to proces, którego efektów należy się spodziewać po czasie. Sterydy są wykorzystywane do likwidowania keloidów od 1960 roku.